
Gohonzon
Gohonzon jest obiektem modlitwy w Buddyzmie Nichirena. W języku japońskim „go" oznacza godny czci a „honzon" oznacza obiekt fundamentalnego szacunku. Nichiren zdefiniował uniwersalne prawo przenikające życie i wszechświat jako Nam-myoho-renge-kyo i ucieleśnił je w formie mandali. W Gohonzonie, zwoju, na którym są wpisane znaki chińskie i sanskrytu, Nichiren w sposób symboliczny przedstawił życie w świecie Stanu Buddy, który posiadają wszyscy ludzie.
Członkowie SGI czantują Nam-myoho-renge-kyo do Gohonzonu postawionego w ich własnych domach. Gohonzon, wraz z wiarą praktykującego i czantowaniem przez niego Nam-myoho-renge-kyo, działa jak bodziec, aktywując życiową kondycję Stanu Buddy wrodzoną w życie człowieka.
Nasza wrodzona życiowa kondycja stale się zmienia ponieważ mamy kontakt z różnymi zewnętrznymi bodźcami. Wszystko dookoła nas, ludzie, pogoda, muzyka, na przykład kolor ścian - w pewien sposób na nas wpływa. Oglądając obraz człowiek może poczuć zachwyt, spokój, lub wstręt, a również list może spowodować radość lub szok i przerażenie. Tak samo potrzebujemy bodźca do wydobycia naszej najbardziej potencjalnej życiowej kondycji Stanu Buddy. Oświecenie Nichirena do prawa życia umożliwiło mu stworzenie bodźca, będącego w stanie aktywować wewnątrz nas życiową kondycję Stanu Budy.
Możemy czantować Nam-myoho-renge-kyo i doświadczać korzyści, nawet nie będąc blisko Gohonzonu i nie mogąc go zobaczyć, ponieważ podstawowym elementem praktyki Buddyzmu Nichirena aby wydobyć Stan Buddy jest wzmocnienie wiary.